Zámek byl postaven na přání hraběte Ferdinanda Bonaventury z Harrachu v roce 1766. Do té doby přebýval v tzv. Dolním zámku, dnes je to budova sladovny. Toto nové letní sídlo nechal vystavět v raně klasicistním slohu se zřetelnou inspirací francouzskými vzory.
Ve stejné době hrabě z Harrachu nechal vybudovat kruhový park kolem zámku a vysázet lipová stromořadí, která vedou do čtyř světových stran.
Po smrti hraběte v roce 1778 zdědila zámek jeho dcera Marie Róza, provdaná za hraběte Kinského. V roce 1916 Hrabě Evžen II., poslední z rodu Kinských, prodal zámek obchodníkovi se železem Františku Ottáhalovi.
Manželé Ottáhalovi zámek zmodernizovali, byla zde zavedena voda, elektřina a také ústřední topení. Když v roce 1943 František Ottáhal zemřel, byl zámek rozdělen mezi jeho děti a ženu.
V roce 1945 byl dle Benešových dekretů majetek rodině zkonfiskován a zámek byl pak ve správě Vlastivědného muzea v Oomouci. Od 1. července 2000 je majetkem městyse Náměšť na Hané.
více na www.zamek.namestnahane.cz
Park kruhového půdorysu se rozkládá kolem budovy zámku, je do čtyř světových stran spojen lipovými alejemi s kruhovou cestou. Na východní straně zámku je umístěno schodiště, kde jsou rozmístěny barokní sochy dětí - alegorií čtyř ročních období. Na počátku 20. století byl park doplněn o další drobné stavby - kolonáda, litinový altán, bazén a ohraničení zděným plotem s kovanou mříží.
Poslední zásadní úpravy byly realizovány v roce 1925 zahradním architektem Křemenem. Svojí dispozicí se zámecký park řadí k nejvýznamnějším objektům na Moravě.
Náměšťský hrad stával na ostrožně nad pravým břehem potoka Šumice na jihozápadním okraji obce Náměšť, zvané Kapounov, v místě, kde se dosud říká Na hradě.
Jádro hradu chránila od jihozápadu k jihovýchodu ve velkém oblouku soustava příkopů; celé hradisko má obvod 150 m a největší průměr 50 m. O vzniku hradu nemáme žádnou zprávu; snad byl postaven na ochranu biskupské části Náměště.
První písemná zpráva o hradu pochází až z května 1423, kdy byl obléhán vojskem moravských přívrženců císaře Zikmunda. Hrad hájila husitská posádka pod vedením Ctibora z Cimburka. Když 13. května téhož roku Ctibor kapituloval, slíbil poslušnost a pomoc Zikmundovi proti všem jeho nepřátelům, s výjimkou vlastního bratra Jana Tovačovského z Cimburka, přívržence strany podobojí.
Se zprávami o hradu Náměšti se naposledy setkáváme v r. 1480 a 1482, kdy jej držela Alena z Náměště. Pravděpodobně nejpozději v 16. století byl již opuštěn zřejmě proto, že byl malý a nepohodlný a jeho funkci šlechtického sídla a správního střediska náměšťského statku převzala tvrz (pozdější dolní zámek) na okraji vesnice.
Zřícenina hradu existovala ještě v 18. století; postupem doby zde místní obyvatelé získávali vhodný stavební materiál. Do dnešní doby se z hradu zachovaly jen zbytky zdiva a příkopů v terénu.
Kostel sv. Kunhuty v Náměšti na Hané, pochází nejméně z roku 1656. Tehdy byl kolem kostela hřbitov. Zrušen byl roku 1833. V roce 1869 byl kostel ve velmi špatném stavu. Četné trhliny zdiva způsobily jeho uzavření a později stržení. Stavbu nového kostela provedl litovelský stavitel V.Crha v letech 1871 – 73 v novorománském slohu. Nejvýznamějším sponzorem stavby byl tehdy hrabě Kinský, majitel zdejšího panství.
Budova ve vlastnictví Římskokatolické farnosti Náměšť na Hané, sídlo občanského sdružení Betánie.
Rodinná hrobka hraběcího rodu Kinských byla vybudována na tehdy nově založeném hřbitově. Vystavěna je v empírovém slohu. Fasáda členěna pilastry, průčelí ukončeno trojúhelníkovým štítem se štukovým erbem hrabat Kinských v tympanonu. Nadzemní část s dřevěným oltářem slouží jako kaple, v kryptě hrobky jsou uloženy tři generace náměšťských Kinských.
Malá kaplička zasvěcená sv. Martinu.
Rodný dům Dr. Vítězslava Houdka, právníka a spisovatele v oblasti moravské vlasttivědy.
Stal se státním úředníkem (1880), působil mj. na ministersvtu vnitra ve Vídni a na moravském místodržitelství (1908-1914). V oblasti moravské vlastivědy zpracoval několik kulturněhistorických prací např. napsal první souhrnné dějiny Náměště na Hané, které byly později přepsány do obecní kroniky. Zemřel 1. června 1916 v Náměšti, kde je také pochován. V roce 1996 mu byla vyhotovena pamětní deska na jeho rodném domě jako dík za všechno to, čím svou rodnou ves proslavil.
Umístění: uprostřed hřbitova za hrobkou Kinských, p.č. 582/2
Městys Náměšť na Hané má ve svém majetku 9 kulturních památek (ochrana památky; vedle kultur. památek existují ještě národní kulturní památky a památky UNESCO) a 10 památek místního významu. Mezi ně patřilo i torzo kamenného kříže na cestě do Olbramic. Autor tohoto pískovcového kříže z 1. čtvrtiny 19. století byl neznámý. Dle restaurátorů již restaurátorský zásah nebyl možný. Proto bylo torzo odstraněno a na jeho místo byl umístěn nový kříž zhotovený Uměleckým kovářstvím Stawaritsch z Kostelce na Hané (51.000,- Kč; dotace z Mikroregionu Litovelsko ve výši 22.000,- Kč). Kříž měří 3 metry a váží 350 kg.