Vydání občanského průkazu
Základní informace
Občanský průkaz je doklad totožnosti, který je povinen mít každý občan České republiky s trvalým pobytem na území České republiky starší 15 let. Tuto povinnost má i občan, jehož způsobilost k právním úkonům byla rozhodnutím soudu omezena. Občan, který byl rozhodnutím soudu zbaven způsobilosti k právním úkonům, může mít OP jen v případě, že o jeho vydání požádá soudem ustanovený opatrovník.
Kdo je oprávněn v této věci jednat
O vydání občanského průkazu žádá sám občan, pokud je starší 15 let. Žádost a doklady potřebné pro vydání občanského průkazu může za občana předložit i jiná osoba, která se nemusí prokazovat plnou mocí; údaje této osoby v rozsahu jméno, popřípadě jména, příjmení, datum a místo narození se zapisují na žádost. Jde-li o vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji, příp. se strojově čitel.údaji a s el.čipem, může jiná osoba předložit žádost a doklady, jen pokud obecní úřad obce s rozšířenou působností nepořizuje při zpracování žádosti digitalizovanou podobu občana a jeho podpisu.
Za občana mladšího 15 let žádá zákonný zástupce.
Za občana zbaveného způsobilosti k právním úkonům žádá, předkládá doklady a občanský průkaz přebírá opatrovník.
Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace
Podáním žádosti o vydání občanského průkazu a předložením všech potřebných dokladů.
Dotčené instituce
Požádat o vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem nebo o občanský průkaz se strojově čitelnými údaji může občan u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností.
V Olomouci na Magistrátu města Olomouce, odbor správních činností, oddělení evidence obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů, a to na pracovišti Palackého 14, 2. patro.
Úřední hodiny:
Po 8.00 – 12.00 13:00 – 17:00 hod.
Út 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30 hod.
St 8:00 – 12:00 13:00 – 18:00 hod.
Čt 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30 hod.
V Litovli v budově Městského úřadu, nám. Přem. Otakara 777/2, cestovní doklady a občanské průkazy se nachází v 1. patře budovy.
Úřední hodiny: pondělí a středa 7:00 - 16:40 hodin s polední přestávkou 11:30 - 12:00 hodin.
V Prostějově v budově Magistrátu města Prostějova, odd. registru obyv., OP a CD, Školní 4 (přízemí)
Úřední hodiny:
Pondělí 7:00-17:00
Úterý 7:00-16:00
Středa 7:00-17:00
Čtvrtek 7:00-16:00
Pátek 7:00-14:00
Kde, s kým a kdy můžete tuto životní situaci řešit
Podání žádosti, případně ohlášení ztráty, odcizení, poškození a nálezu občanského průkazu - v Olomouci na Magistrátu města Olomouce, odbor správních činností, oddělení evidence obyvatel, občanských průkazů a cestovních dokladů, a to na pracovišti Palackého 14, 2.NP.
Ztrátu, odcizení, poškození nebo zničení občanského průkazu je občan povinen neprodleně ohlásit. Oznámení může učinit na kterémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností nebo matričním úřadu. Zde může odevzdat i nalezený občanský průkaz. Odcizení občanského průkazu je možno ohlásit též Policii České republiky. V zahraničí je nutno ohlásit neprodleně ztrátu, odcizení nebo zničení občanského průkazu nebo jeho nález nejbližšímu zastupitelskému úřadu.
Jaké doklady a informace musíte mít s sebou
Vydání 1.občanského průkazu
Za přítomnosti občana mladšího 15 let podává žádost zákonný zástupce.
- rodný list – originál nebo ověřená kopie
- příp. další doklady osvědčující skutečnosti potřebné k odstranění případných rozporů zjištěných při zpracování údajů uvedených v žádosti s údaji vedenými v registru obyvatel, v evidenci obyvatel anebo v evidenci občanských průkazů nebo v evidenci cestovních dokladů (např. oddací list rodičů nebo rodný list alespoň jednoho z nich, občanský průkaz zákonného zástupce)
Vydání občanského průkazu z důvodu konce platnosti
- původní občanský průkaz
- pokud občan žádá o zapsání nepovinných údajů (tzn. akademický titul nebo vědecká hodnost) a tyto nebyly uvedeny v předchozím průkazu, je povinen předložit doklady pro jejich ověření(diplom)
Vydání občanského průkazu po ztrátě, odcizení, poškození
- ohlásit ztrátu,odcizení,poškození občanského průkazu musí občan osobně, a to na obecním úřadu obce s rozšířenou působností nebo na matričním úřadu. Odcizení občanského průkazu lze nahlásit i Policii České republiky. Správní poplatek činí 100 Kč.
- Nemůže-li občan předložit dosavadní občanský průkaz (ztráta, odcizení), je povinen prokázat totožnost a předložit potvrzení o občanském průkazu a další doklady osvědčující skutečnosti potřebné k odstranění případných rozporů zjištěných při zpracování údajů uvedených v žádosti s údaji vedenými v registru obyvatel, v evidenci obyvatel, v evidenci občanských průkazů nebo v evidenci cestovních dokladů.
Vydání občanského průkazu po změně rodinného stavu
Pokud občan sdělí, že si nepřeje zapsání údaje o rodinném stavu nebo partnerství, tento údaj se do občanského průkazu nezapíše. Je-li však tento údaj uveden v OP, je povinností občana požádat o vydání nového občanského průkazu do 15 pracovních dnů od změny.
(sňatek,uzavření registrovaného partnerství, zánik partnerství,rozvod, ovdovění).
doklad o změně rodinného stavu (oddací list, doklad o uzavření registrovaného partnerství, úmrtní list, rozsudek o rozvodu, o zrušení partnerství ( s doložkou nebo s vyznačenou právní mocí)
Vydání občanského průkazu občanovi, jehož způsobilost k právním úkonům byla rozhodnutím soudu omezena
- rodný list občana, jemuž má být občanský průkaz vydán,
- další doklady osvědčující skutečnosti potřebné k odstranění případných rozporů zjištěných při zpracování údajů uvedených v žádosti s údaji vedenými v registru obyvatel, v evidenci obyvatel anebo v evidenci občanských průkazů nebo v evidenci cestovních dokladů (např. rozhodnutí soudu o omezení způsobilosti k právním úkonům, dosavadní občanský průkaz, doklad o ustanovení opatrovníka, občanský průkaz opatrovníka ).
Jde-li o občana, jehož způsobilost k právním úkonům byla rozhodnutím soudu omezena tak, že není způsobilý tuto povinnost splnit, žádost podává opatrovník.
Vydání občanského průkazu občanovi zbaveného způsobilosti k právním úkonům
- rodný list občana, jemuž má být občanský průkaz vydán,
- rozhodnutí soudu o zbavení občana způsobilosti k právním úkonům,
- další doklady osvědčující skutečnosti potřebné k odstranění případných rozporů zjištěných při zpracování údajů uvedených v žádosti s údaji vedenými v registru obyvatel, v evidenci obyvatel anebo v evidenci občanských průkazů nebo v evidenci cestovních dokladů,
- občanský průkaz opatrovníka nebo jiného zákonného zástupce, a jde-li o opatrovníka, doklad o ustanovení opatrovníkem; je-li opatrovníkem právnická osoba, předloží doklad o ustanovení opatrovníkem a fyzická osoba, která jedná jménem této právnické osoby, předloží svůj občanský průkaz a doklad osvědčující oprávnění jednat za právnickou osobu.
VŠECHNY DOKLADY SE PŘEDKLÁDAJÍ V ORIGINÁLU NEBO V ÚŘEDNĚ OVĚŘENÉ KOPII.
Formuláře
Na pracovišti Palackého 14 v Olomouci se vyřizuje žádost s využitím údajů vedených v registru obyvatel, v evidenci obyvatel, v evidenci občanských průkazů, popřípadě v agendovém informačním systému evidence cestovních dokladů.
Správní a jiné poplatky
- 100 Kč OP bez strojově čitelných údajů s dobou platnosti 3 měsíce
- 50 Kč OP občanu mladšímu 15 let
- 100 Kč OP občanu staršímu 15 let, který nemá trvalý pobyt na území ČR
- 100 Kč OP se strojově čitelnými údaji za průkaz poškozený, zničený, ztracený, odcizený nebo za průkaz obsahující neoprávněně provedené zápisy
- 100 Kč odblokování elektronické identifikace občanského průkazu
- 200 Kč OP se strojově čitelnými údaji z důvodu zápisu titulu nebo vědecké hodnosti anebo jeho vydání z jiného osobního důvodu v době delší než půl roku před uplynutím platnosti dosavadního občanského průkazu
Poplatek za vydání občanského průkazu lze uhradit v hotovosti nebo platební kartou přímo na přepážce na pracovišti Palackého 14.
Správní poplatek u vydání OP ve zkrácené lhůtě činí:
- 500,- Kč u občanů starších 15 let (platnost 10let) – vyhotovení dokladu do 5 pracovních dnů
- 300,- Kč u občanů mladších 15 let (platnost 5 let) – vyhotovení dokladu do 5 pracovních dnů
- 1000,- Kč u občanů starších 15 let (platnost 10let) – vyhotovení dokladu do 24 hodin (pracovní dny) - převzetí MV ČR Praha
- 500,- Kč u občanů mladších 15 let (platnost 5 let) – vyhotovení dokladu do 24 hodin (pracovní dny) - převzetí MV ČR Praha
- 100,- Kč poplatek za vyzvednutí OP u jiného úřadu než byla žádost podána
Lhůty pro vyřízení
- Občanský průkaz se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji, se vyhotoví do 30 dnů ode dne podání žádosti příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, popřípadě do 30 dnů ode dne, kdy žádost byla příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností předána.
- Občanský průkaz bez strojově čitelných údajů ( z důvodu výkonu volebního práva a nebo po nabytí státního občanství) vydá obecní úřad obce s rozšířenou působností příslušný podle místa trvalého pobytu občana do 15 dnů ode dne podání žádosti.
- Občanský průkaz se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji, lze rovněž vyhotovit ve zkrácené lhůtě 5 pracovních dnů nebo 24 hodin ode dne podání žádosti.
Možnost řešit elektronicky
Magistrát města Olomouce:
Právní předpisy
Zákon č. 328/1999 Sb. , o občanských průkazech ve znění pozdějších předpisů
Související právní předpisy
Zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů (zákon o evidenci obyvatel)
Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád ve znění pozdějších předpisů
Sankce
Dle § 16a odst.1 zákona o OP se fyzická osoba dopustí přestupku tím, že
- poruší povinnost mít občanský průkaz (Občanský průkaz je povinen mít občan, který dosáhl věku 15 let a má trvalý pobyt na území České republiky. Tuto povinnost má i občan, jehož způsobilost k právním úkonům byla rozhodnutím soudu omezena).
- poruší povinnost chránit občanský průkaz před ztrátou, odcizením, poškozením, zničením nebo zneužitím,
- nepožádá o vydání nového občanského průkazu v případech uvedených v § 14 odst. 1 písm. d),
- ani po opakované výzvě nepřevezme osobně občanský průkaz,
- neprodleně neohlásí poškození, zničení, ztrátu, odcizení nebo zneužití občanského průkazu,
- poruší zákaz provádět zápisy, změny nebo opravy v občanském průkazu, v potvrzení o občanském průkazu, v potvrzení o změně místa trvalého pobytu nebo v potvrzení o změně údajů zapisovaných do občanského průkazu,
- ani po opakované výzvě nedoloží údaje uváděné v žádosti,
- v zákonem stanovené lhůtě nesplní povinnost provést výměnu svého občanského průkazu bez strojově čitelných údajů (§ 24 odst. 2),
- úmyslně zničí, poškodí, odcizí nebo zneužije občanský průkaz nebo potvrzení o občanském průkazu,
- požaduje nebo přijme občanský průkaz jako zástavu nebo odebere občanský průkaz při vstupu do objektu nebo na pozemek,
- pořídí kopii občanského průkazu a neprokáže souhlas občana podle § 15a odst. 2,
- nepožádá o vydání prvního občanského průkazu do 30 dnů ode dne, kdy dosáhla věku 15 let,
- neoprávněně požádá o vydání občanského průkazu pro jinou osobu,
- prokazuje údaje občanským průkazem, jehož ztrátu, odcizení nebo zničení ohlásila,
- neoprávněně pozmění, předá, zveřejní, zablokuje, zlikviduje nebo jinak neoprávněně zpracovává strojově čitelné údaje vedené v občanském průkazu,
- neoprávněně zapíše, předá, zveřejní, zablokuje, zlikviduje nebo jinak neoprávněně zpracovává údaje vedené v kontaktním elektronickém čipu.