nám. T.G.Masaryka 100
783 44 Náměšť na Hané
Rodiče dítěte mohou, pokud nejsou manželé, určit souhlasným prohlášením otcovství k nenarozenému, případně narozenému dítěti před matričním úřadem nebo soudem.
Prohlášení nezletilého rodiče o otcovství lze učinit pouze před soudem.
Písemnou žádost o určení otcovství souhlasným prohlášením rodičů podávají oba rodiče osobně, současně u matričního úřadu. Matrikářka sepíše souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství, toto pak podepisují oba rodiče současně.
určení otcovství k nenarozenému dítěti:
určení otcovství k narozenému dítěti:
V případě rozvedených a ovdovělých matek může být k dítěti určeno otcovství pouze za předpokladu, že od nabytí právní moci rozsudku o rozvodu manželství, případně od úmrtí manžela, uplynulo 300 dní. Pokud tato doba neuplynula, předloží matka originál oddacího listu a jako otec dítěte bude zapsán bývalý manžel, resp. zemřelý manžel. Následně je možné podat návrh na popření otcovství na okresním soudě podle místa trvalého pobytu matky.
TROJDOHODA: Sjednání tzv. trojdohody je možné provést před matričním úřadem, před zastupitelským úřadem ČR nebo v řízení před soudem. Trojdohoda se sjednává mezi:
Trojdohodu je možné uzavřít i k dosud nenarozenému dítěti, bylo-li již počato, ale nejpozději do jednoho roku věku dítěte. K určení otcovství k dítěti v případě tzv. trojdohody nemůže dojít dříve, dokud nenabyde právní moci rozhodnutí o rozvodu manželství (§ 777 odst. 3 občanského zákoníku).
Dítěti lze zapsat jedno nebo dvě jména, která nesmí být stejná. Pokud vyberete dítěti jméno, které není běžné, informujte se na matrice, zda lze toto jméno dítěti zapsat.
Pokud se rodiče nedohodnou na jménu (jménech) dítěte, matriční úřad o tom učiní oznámení soudu, a ten následně jméno dítěti určí.
V případě domácích porodů jsou předkládány matričnímu úřadu výše uvedené doklady a současně další doklady, které prokáží, že matkou dítěte je žena, která dítě porodila.
Prohlášení o otcovství vyplní matrika za přítomnosti obou rodičů. V případě, že jsou předloženy požadované doklady obdrží souhlasné prohlášení v den návštěvy.
Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.
Pokud se dítě narodí do uplynutí třístého dne po zániku manželství (od rozvodu manželství, úmrtí manžela anebo poté co byl manžel matky prohlášen za nezvěstného), určení otcovství provést nelze a do knihy narození se jako otec dítěte zapíše bývalý manžel matky, pokud před narozením matka neuzavřela manželství nové.
Doplňující informace pro rodiče při souhlasném prohlášení rodičů o určení otcovství k dítěti
Při určování otcovství cizími státními občany matka cizinka předkládá k výše uvedeným dokladům ještě aktuální potvrzení o svém osobním stavu vydané příslušnými úřady jejího domovského státu. Předložené cizozemské doklady musí být předloženy vždy v originále případně v úředně ověřené fotokopii a opatřeny předepsanými ověřeními a úředním překladem do českého jazyka.
To znamená, že příslušnou listinu ověří vyšší orgány příslušného státu a následně jsou superlegalizovány Českým zastupitelským úřadem v tom určitém státě. Pokud doklady vydává zastupitelský úřad cizího státu v České republice, musí být tyto doklady ověřeny Ministerstvem zahraničních věcí ČR v Praze. U některých států je podle mezinárodní úmluvy možné nahradit superlegalizaci dokladů ověřovací doložkou, tzv. "APOSTILLOU". Toto ověření není nutné v případech, kdy byl doklad vydán ve státě, se kterým uzavřela ČR smlouvu o právní pomoci ve věcech občanských a rodinných.
Všechny předkládané cizozemské listiny musí být nejen opatřeny příslušnými ověřeními (viz. výše), ale musí být též přeloženy do českého jazyka, a to soudním tlumočníkem jmenovaným dekretem příslušného soudu dle zákona č. 36/1967 Sb., o znalcích a tlumočnících, ve znění pozdějších předpisů. Pokud budou doklady přeloženy do českého jazyka v cizině, je nutné ověření našeho zastupitelského úřadu v té zemi, kde bude překlad pořízen.
Je nezbytné , aby při úředním úkonu, souhlasné prohlášení o určení otcovství, byl přítomen soudní tlumočník. Tlumočníka si rodiče zajišťují na vlastní náklady. Pouze v případě, že cizinec dokonale ovládá český jazyk, o čemž předloží prohlášení, nemusí být úřední úkon tlumočen.